Имотите в България


Дядо Андрей основава през1932г. благотворително дружество"Просветно-Благотворително и Историко-археологическо дружество", на което е едноличен и пожизнен председател.
            Цитат от устава :  
     

Дружеството има за цел да пази и развива у членове и съмишлениците си народностните и верски добродетели.
Чл.З.За постигане целта си дружеството
а/изгражда, дето стане нужда, "Православии домове", за просветна и благотворителна дейност,и урежда систематически курсове,сказки,лекции,засягащи всички области в Българския народностен и верски живот;
б/устройва за членовете! и съмишлениците  си срещи и събрания от просветен характер.
в/Издава свой печатен орган и литература;
г/създава почивни станции  за членовете и съмишлениците си,както и за техните деца;
д/урежда благодетелни домове за немощни и нуждаещи се старци и сираци от средата на своите членове и съмишленици;
е/подпомага младежките организации,конто развиват, у своите членове любов и преданост към българския народ и към Българската Православна Църква;
н/урежда за цялото дружество или за по-малки групи от неговите членове излети и екскурзии с историко-археологически  цели
.











Дружеството функционира до 1950г. когато със заповед №3 /04.02.1950г. на Министерството на вътрешните работи ,дейността му е прекратена и всички активи са одържавени.Но дефакто след преврата 9.9.1944г. то не изпълнява своята дейност. На 26.02.1949г. "другарите-партизани"назначават свое ръководство.
     Дружеството е притежавало три недвижими имота .Две сгради в София ,на" Врабча" №18 и "Черни връх"№10 .Преди 9-ти септември 1944г сградата на "Врабча"№18 е ползвана от Българските пощи и от Немците ,от който дружеството е получавало наем .




След 9-ти септември 1944г. от донесението по горе се вижда ,че в сградата на "Врабча" 18 се помещава Ц.К. на БКП .Наем не плащат.На "Черни връх"№10 се помещава клубът на партията и живеят три семейства на наши другари.Наем не плащат.


Имотът  във Варна се намира в землището на гр.Варна, местността "СВ.Никола"от 12810/дванадесет декара и осемстотин и десет  кв.метра/при граници: Черно море и Евксиноградско шосе.Варненци  го знаят като  местността "Горчивата чешма".

Почивната станция във Варна,пра баба  и дядо на снимката 1941г.

Скица на имота във Варна
    

   Документи по национализацията на имотите.

    













   










































Няма коментари:

Публикуване на коментар