При водени разговори с представители на Св. Синод ,винаги са изкарвали дядо Андрей "бедняк" .Скоро проведох разговор със секретаря на Синода Наум ,в момента митрополит на Русе.Беше ни казано от една кандидатка за депутат ,че при епископ Наум има завещание, което е лично за баба ми.Когато се срещнах с епископ Наум ,всичко това беше отречено .Отговора беше: Дядо Андрей не е разполагал с никакви средства даже Синодът е платил някакво негово лечение в Щатите.
Задавам си въпроса : Как тогава е направил толкова много дарения ? Първата пречиствателна станция с озоново пречистване в гр.Търговище,оригинала на Ньойският договор дарен на БАН и много други ценни реликви .
От Синода твърдят ,че при отваряне на сейфа му в Ню Йорк ,той е бил празен. В банковите му сметки не е имало нищо.
Разбира се ,обират е подготвен от рано . На 26.03.1965г.БПЦ назначава за протосингел (секретар)на дядо Андрей архимандрит Симеон по късно Западно- и Средноевропейски митрополит.
Кой е митрополит Симеон :
Симеон Димитров Костадинов (1926) – Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон – агент „Христов” на Второ управление на ДС от 1964 г. и секретен сътрудник „Торис” на Първо управление от 1966 г. При него е интересен фактът, че през ноември 1967 г. е назначен за оперативен работник от секретния щат на разузнаването. По този начин той е единственият от агентите в Светия синод, който е бил и щатен служител на ДС. Досието му е запазено.
Митрополит Симеон със светско име Симеон Димитров Костадинов е роден е на 17септември 1926 г. във Варна. Основно и средно образование получава в родния си град.
През 1945-1946 г. е начален учител в с. Драндар, Варненско, след което в продължение на четири години е прогимназиален учител в с. Суворово. Продължава образованието си в Института за усъвършенстване на учители педагози. След завършването му няколко години е на педагогическа работа в София, а заедно с това през 1952 г. завършва като частен ученик и курса на Софийската духовна семинария. От есента на 1953 г. е студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски" в София.
По време на своето следване там, по решение на Св. Синод е приет като послушник в Преображенската св. обител. На 7 декември 1954 г. в параклиса на Духовната академия „Св. Климент Охридски" е постриган в монашество с името Симеон от Ловчанския митрополит Филарет под духовното старчество на Левкийския епископ Партений – викарий на Софийския митрополит. През януари 1955 г. в същия параклис е ръкоположен в йеродяконски чин от тогавашния ректор Макариополски епископ Николай, като от същата година е причислен към братството на Рилската св. обител.
От края на 1957 г. до лятото на 1959 г. йерод. Симеон е на богословска специализация в Московската духовна академия. Там на 8 октомври 1958 г. с благословението на Св. Синод на БПЦ в Троице-Сергиевата лавра е ръкоположен за йеромонах от Руския патриарх Алексий.
След завръщането си в България, от септември 1959 г. е назначен за учител-възпитател в Софийската духовна семинария, какъвто остава до края на 1965 г. Като такъв е вербуван от ДС (1964).
От 22 януари 1966 г. архим. Симеон е назначен за протосингел на Българската епархия в САЩ, Канада и Австралия със седалище в гр. Ню Йорк, която длъжност изпълнява до януари 1973 г.
През януари 1973 г. в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" е хиротонисан в епископски сан и е назначен за викарий на Ню-Иоркския митрополит Йосиф и администриращ българската епархия в гр. Акрон, Охайо. На този пост епископ Симеон остава до декември 1978 г., когато е повикан в София. През май 1979 г. той се завръща в Ню Йорк, САЩ.
От декември 1979 г. епископ Симеон е назначен за патриаршески викарий, управляващ българските църковни общини в Западна Европа.
През април 1986 г. е избран за пръв митрополит на новоучредената Българска Западноевропейска епархия със седалище в гр. Будапеща, Унгария. По решение на Св. Синод от май 1994 г. той се титулува Западно- и Средноевропейски митрополит със седалище в гр. Берлин, Германия.
Дядо Андрей е писал писма до Синода с молба за отзоваването на архимандрит Симеон ,защото същият много го е тормозил.
Няма коментари:
Публикуване на коментар